دلایل بی اشتهایی گربه ها

بی اشتهایی گربه وامتناع از خوردن غذا در گربه ها دلایل زیادی دارد که برخی از آنها نگران کننده و برخی دیگر قابل اغماض می باشند. بی  اشتهایی گربه از دست دادن میل به غذا خوردن است که یک بیماری محصوب نمیشود بلکه زمینه ساز بیماری یا علامت بیماری های دیگر در گربه ها است.
گاهی اوقات گربه شما از خوردن غذای همیشگی خود خسته شده است و با امتناع از خوردن غذا، درخواست خود را برای غذای جدید ابراز میدارد. در موارد دیگر مشاهده می شود که با تغییر در نوع یا برند غذا، گربه بدلیل تغییر مزه غذا از خوردن آن خودداری  می کند. باید در نظر داشته باشید که هر گونه تغییر در رژیم غذایی گربه باید به آهستگی و با افزودن غذای جدید بصورت تدریجی به غذای قبلی گربه انجام گردد تا گربه کم کم به طعم غذای جدید آشنا شود.

 

یکی دلایل اصلی غذا نخوردن گربه، بیماری است. از نشانه های بسیاری از بیماریها، بی اشتهایی گربه است. در صورت مشاهده علائم بیماری یا رفتارهای عجیب در گربه توام با بی اشتهایی حتماً با دامپزشک مراجعه کنید.
در صورتیکه گربه شما ظرف مدت ۴۸ ساعت از خوردن غذا امتناع ورزید، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید. یکی از دلایل بی اشتهایی در گربه به مدت طولانی، بیماری کبد چرب می باشد که در این حالت چربی در سلولهای کبدی تجمع کرده و موجب بیماری و بی اشتهایی در گربه می شود.

از دیگر علائم بی اشتهایی در گربه، می توان بیماریهای دندان اشاره کرد. بروز هرگونه مشکل در دهان و دندان گربه ها، خوردن غذا را برای آنها توام با درد و ناراحتی میکند و در نتیجه گربه از خوردن غذا صرفنظر می کند. در صورتیکه گربه شما علاقه به خوردن غذای نرم نشان میدهد و آن را مصرف می نماید، می توان حدس زد که بی اشتهایی او ناشی از بیماریهای دهان و دندانی است.
غذای سرد: 
سرد بودن غذای گربه میتواند از دلایل بی اشتهایی باشد. گربه ها ذاتاً شکارچی هستند و مطابق ذات و غریزه خود پس از شکار و کشتن  طعمه، زمانیکه طعمه هنوز گرم است آن را میخورند. بنابراین بوی غذا برای گربه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با ولرم کردن غذای گربه می توان او را به خوردن غذا تحریک کرد.

 

ظروف پلاستیکی : 
استفاده از ظروف پلاستیکی باعث میشود ظرف غذای گربه به مرور زمان، بوی غذاهای پیشین و قبلی را به خود بگیرد و علیرغم  شستشوی ظرف، گربه قادر به حس بوهای قدیمی می باشد که این میتواند عاملی باشد برای امتناع از خوردن غذا توسط گربه شما.

 

استرس در گربه :
استرس در گربه عوامل بیشماری چون تغییر محیط زندگی، احساس نا امنی کردن و … که موجب اضطراب و استرس در گربه میشود. که این مساله باعث کاهش اشتهای گربه شما میشود.
ترس در گربه :
ترسهای ناگهانی ناشی از صداهایی چون رعد و برق و صاعقه موجب اضطراب و بی اشتهایی در گربه ها می شود.
افسردگی در گربه :
گاهی اوقات بی توجهی و عدم توجه کافی به گربه عاملی است برای افسردگی و بی حوصلگی درگربه که با بی اشتهایی توام است. با کمی توجه، بازی و ابراز محبت روزانه به گربه می توان این حالت را در گربه از میان برد.

 

بی اشتهایی در گربه های پیر :
آیا گربه شما پا به سن گذاشته است؟ با بالا رفتن سن و پیری در گربه ها، عادات غذایی آنها نیز تغییر میکند. یک گربه پیر ممکن است تنها بخشی از غذای خود را مصرف کند و حال آنکه سابقاً تمامی غذای خود را به طور کامل میل میکرد. در صورت امکان در مورد گربه های پیر می توان وعده های غذا را بیشتر و در عوض میزان غذا را کاهش داد.
شایان ذکر است که گربه های مسن بدلیل عدم تحرک و بالا رفتن سن به میزان غذای کمتری نیاز دارند.

 

آیا گربه شما توسط شخص دیگری غذا دریافت کرده است؟
در صورتیکه گربه شما بیرون از خانه نگهداری می شود، ممکن است در جایی دیگر توسط همسایه ها و یا شخص دیگری و یا در محل دیگری غذا یافت کرده باشد. در نتیجه شما طبق موعد غذایی گربه، برای او غذا میگذارید و با بی اشتهایی و امتناع او از مصرف غذا مواجه میشوید.

 

گاهی مواقع با تعقیب کردن گربه و تحت نظر داشتن او می توانید مکانی را که به گربه غذا داده میشود، کشف کنید. می توانید از شخص یا همسایه ای که به گربه شما غذا میدهد صحبت کنید. برای او توضیح دهید که گربه شما رژیم غذایی خاص خود را داشته و خواهش کنید که به او غذا ندهند.
در انتها بایستی یادآور شویم هرگاه گربه به مدت ۴۸ ساعت از خوردن غذا اجتناب کرد بایستی حتما به دامپزشک مراجعه شود تا علت اصلی مشخص گردد. بی اشتهایی منجر به از دست دادن آب بدن و ضعف در گربه خواهد شد که عموماً سرم درمانی برای تامین آب بدن توصیه میشود