وقتی یک گربه را به خانه تان می آورید باید امادگی پذیرش مسئولیت های جدید را داشته باشید

۱- نگهداری از گربه یک مسئولیت دائمی است . طول عمر گربه ها به ۲۰ سال میرسد.باید اطمینان داشته باشید که قادر هستید غذا و محبت مورد نیاز گربه خود را تامین کنید.تغییرهایی مثل تغییر محل زندگی یا عوض شدن صاحب گربه تنش زیادی به او وارد میکند.
۲- برای پذیرش مسئولیت های مالی آماده باشید. هزینه های نگهداری گربه شامل غذا،خاک،اسباب بازی و هزینه های درمانی او میباشد.
۳- گربه ها مانند تمام حیوانات خانگی به عشق و توجه کافی نیاز دارند . برای داشتن یک رابطه پایدار و طولانی مدت باید با گربه خود یک پیوند قوی برقرار کنید.اکثر گربه ها در هنگام حضور صاحبانشان در خانه،دوست دارند نزدیک انها باشند.سعی کنید هر زمان که از کنار او میگذرید، او را نوازش کنید.هر روز برای بازی کردن با او وقت بگذارید و او را مشغول فعالیت کنید.گربه ها باهم تفاوت دارند و هرکدام از آنها سطح توجه متفاوتی را میطلبند.وقتی با گربه خود دوست شوید متوجه خواهید شد که چه زمانهایی به توجه شما نیاز دارد.

۴- گربه ها نیازی به بیرون رفتن از خانه ندارند. گربه هایی که داخل خانه نگهداری میشوند نسبت به آنهایی که بیرون میروند طول عمر بیشتری دارند .گربه هایی که از خانه بیرون میروند بیشتر در معرض خطر تصادف یا کشته شدن در درگیری با دیگر حیوانات قرار دارند . زمانی که شما غذا ، آب ، عشق و محیط مورد نیاز گربه تان را فراهم کنید او میتواند یک زندگی طولانی و لذت بخش را تجربه کند .فقط دقت داشته باشید که گربه شما به میزان کافی به نور خورشید دسترسی داشته باشد.
۵- قبل از اینکه گربه را به خانه بیاورید اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات ابتدایی مورد نیاز را فراهم کرده اید : این تجهیزات شامل غذای با کیفیت، ظرف آب و غذا (ترجیحا ظروف استیل ، شیشه ای ویا سرامیکی ) جعبه خاک و خاک، اسباب بازی، اسکرچر و باکس جابجایی میباشد .
۶- منزل خود را ایمن کنید : تمام وسایلی که باعث اسیب دیدن حیوان میشود از دسترس دور کنید ، این وسایل شامل گیاهان سمی، کیف های خرید، کیسه های پلاستیکی، روبان ها، اجسام برنده و شوینده های شیمیایی میباشد.
۷- با احتیاط گربه را با اعضای خانواده آشنا کنید،مخصوصا اگر یک نوزاد در خانه دارید.گربه ها حیوانات راحت طلبی هستند و محیط های دوستانه و ایمن را دوست دارند . اجازه دهید که گربه به نقطه به نقطه خانه سرکشی کند، این باعث میشود که احساس امنیت بیشتری به محیط زندگی خود بیدا کند .به بچه ها آموزش دهید که چطور گربه را بغل کنند و او را نوازش کنند، همچین باید زبان بدن گربه ها را به آنها بیاموزید که بدانند وقتی گربه گوش هایش را عقب میدهد یا دمش را تاب میدهد و یا غرولند میکند باید او را به حال خودش رها کنند.
۸- گربه را به جعبه خاکش عادت دهید.گربه باید قادر باشد به راحتی به داخل جعبه برود و درون جعبه باید فضای کافی برای بو کردن ، کندن ، چرخیدن و بوشاندن خاک وجود داشته باشد . جعبه را در جایی خلوت قرار دهید که به راحتی قابل دسترسی باشد. جای جعبه را عوض نکنید ، حداقل روزی ۲بار خاک را تمیز کنید.
۹- ناخن کشیدن یک رفتار غریزی است و باید به گربه آموزش داده شود که روی اسکرچر ناخن بکشد . اسکرچر باید حداقل ۸۰ سانتی متر باشد تا گربه به راحتی بتواند روی آن ناخن بکشد . اسکرچر باید از چوب نرم ساخته شود و روی ان با نوارهایی سیلیکونی بوشیده شود.
۱۰- مرتب کردن بخش مهمی از زندگی گربه را تشکیل میدهد. باید حداقل هفته ای یک بار موهای گربه را با یک برس نرم شانه کنید تا گربه موهایی نرم و براق و سالم داشته باشد و تا حد ممکن از خطر گلوله شدن مو در معده گربه جلوگیری شود .